×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
آب به روستاهای غیزانیه رسید و حجم انتقال آب ۲.۵ برابر شد

  ماجرای کم آبی و مشکلاتی که برای اهالی غیزانیه و روستاهای این بخش به وجود آمد، طی روزهای گذشته در صدر اخبار قرار گرفته بود. فاز نخست بهره برداری از این امکان، به مدد ایثار و تلاش شبانه روزی مجموعه ی آبفای استان و دیگر نیروهای استانی به ثمر نشسته است.

دکتر صادق حقیقی پور، مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب خوزستان در رابطه با انتقال آب شرب به غیزانیه گفت: گام نخست پروژه انتقال خط آبرسانی به روستاهای غیزانیه از توابع شهرستان اهواز، یک هفته زودتر از موعد تعیین‌شده توسط این شرکت به پایان رسید. ایشان با اشاره به سرریزشدن آب از مخزن صفیره پس از اجرای این پروژه بیان کرد: با اتمام گام نخست این پروژه، شرکت آب و فاضلاب توانایی انتقال حداقل ۹ هزار و حداکثر ۱۷ هزار مترمکعب آب در شبانه‌روز از تأسیسات شیبان به ایستگاه پمپاژ صفیره را خواهد داشت. وی با بیان اینکه حجم انتقال آب به غیزانیه، ۲٫۵ برابر شده است افزود: تا پیش از اتمام فاز نخست، به‌دلیل فرسوده بودن خط انتقال از ۹ هزار مترمکعب آب تولیدی در تصفیه‌خانه، کمتر از سه هزار مترمکعب آب به ایستگاه پمپاژ صفیره می‌رسید.

حقیقی‌پور ادامه داد: این امر باعث می‌شد که تنها یک عدد از پمپ‌های موجود در آن ایستگاه به‌مدت ۱۰ ساعت در شبانه‌روز آب را به‌سمت غیزانیه پمپاژ کند و پس از آن سطح آب در مخزن صفیره به حداقل می‌رسید ازاین‌رو ناگزیر به توقف پمپاژ آب می‌شدیم.

وی اضافه کرد: با توسعه و بازسازی تصفیه‌خانه شیبان و اجرای ۲۴ کیلومتر خط انتقال جدید و همچنین توسعه و بازسازی ایستگاه پمپاژ صفیره در گام جدید، دیگر کمبود آب نخواهیم داشت و پمپ صفیره می‌تواند به‌طور ۲۴ساعته در مدار باشد. رئیس هیئت مدیره شرکت آبفای خوزستان، با ابراز اینکه امکان افزایش تعداد پمپ‌های ایستگاه صفیره وجود دارد، گفت: با اجرای گام دوم که عبارت است از ۲۸ کیلومتر خط انتقال آب بین صفیره تا نزهه، می‌توانیم تا ۱۷ هزار مترمکعب در شبانه‌روز به غیزانیه انتقال دهیم. وی ادامه داد: جمعیت بخش غیزانیه ۲۷ هزار نفر است که ۱۹ هزار نفر در دهستان غیزانیه و حدود هشت هزار نفر در دهستان مشرحات ساکن هستند.

حقیقی‌پور خاطرنشان کرد: نیاز روستاهای غیزانیه طبق استاندارد کمتر از سه هزار مترمکعب آب در شبانه‌روز و نیاز دهستان مشرحات هم حدود یک‌هزار و ۵۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز است  و پروژه آبرسانی به هشت روستای فاقد آب دهستان مشرحات با حدود پنج هزار نفر جمعیت با اجرای ۴۳ کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع و اعتبار مالی ۳۰۰ میلیارد ریال نیز به اتمام رسید. مجموع اعتبار این ۲ پروژه ۷۵۰ میلیارد ریال است.

بخش غیزانیه در شرق اهواز پیش از این ۹۶ روستا داشت که بعضی از آنها خالی از سکنه شده و اکنون تعداد آنها به حدود ۸۰ روستا با حدود ۳۰هزار نفر جمعیت رسیده است.

 

 

 

 

 

 

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true